Genel Seo Teknikleri

SEO NEDİR?
İsmini Searching Engine Optimization’ dan alır ve Türkçe’de arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Peki nedir bu SEO?

Bugünlerde sıkça duyduğumuz SEO uyumlu içerik denildiğinde ‘kısacası bir internet sitesi için arama motorlarında üst sırada çıkmasını sağlayacak iyileştirme prosedürlerinin tamamıdır’ diyebiliriz. İnternet sitenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlar. Böylece internet siteniz daha fazla insana ya da müşteriye ulaşmış olur. Tüm ticaret dünyasının yolunun kesiştiği e-ticaret için arama motoru optimizasyonu ciddi önem taşır. Çünkü SEO uyumlu içerikleriniz yardımıyla kar oranınızı ve tıklanma sayınızı arttırabilirsiniz. Şimdi de SEO uyumlu yazı yazma yöntemlerinden bahsedelim.

İsmini Searching Engine Optimization’ dan alır ve Türkçe’de arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Peki nedir bu SEO?

TEMEL SEO TEKNİKLERİ
1- ANAHTAR KELİMELERİNİZİ BELİRLEYİN
Öncelikle aklınıza gelmesi gereken soru “Müşterilerim beni nasıl aratıyor?” olması gereklidir. Arama motorlarında sizin internet sitenizin hangi aramaya yanıt vereceğini saptamaniz gereklidir. Bunun için hedef kitlenizi analiz etmeniz ve iyi tanımanız gerekir. Hedef kitlenizin konunuz ile ilgili arattığı en fazla aratılan kelimeleri seçerek seçtiğiniz anahtar kelimeleri yazınizin içinde kullanmaya ve açıklamaya özen göstermelisiniz. Hedef kitlenizi yazınize getiren anahtar kelimelerin içeriğinizle ilişkili ve uyumlu olması müşterilerinizin sitenizde zaman geçirmesini sağlayacaktır.

2- İÇERİĞİNİZİN ÖZGÜN OLDUĞUNDAN EMİN OLUN
Hepimiz binlerce kez internette araştırdığımız konu ile ilgili çoğu sitede aynı makalelere denk gelip çıkmışızdır. Bu nedenle içeriğinizi paylaşan tek kişi olmaya özen gösterin. Farklı olmalısınız ki müşteriniz merak edip okumaya devam etsin. Aynı konu ile ilgili özgün içerik üretmekte zorlanabilirsiniz yalnız en az yüzde 60 oranında özgün olduğunuzdan emin olmalısınız. İçeriklerinizi hazırlarken SEO içerik editörlerinden destek alabilirsiniz.

3- METİN UZUNLUĞUNA DİKKAT EDİN
Tabii anahtar kelime olabilecek bütün kelimeleri kullanalım dediğinizi duyar gibiyim. Arama motorlarında ilk çıkan siteye girip okumadan diğerine geçtiğiniz olmuştur. Bunun nedeni çok uzun ve karışık görünen yazılardir. Bu nedenle anahtar kelimelerinizi kullanırken yazınizin kısa ve açıklayıcı olması da önemlidir. Özet bilgiler vererek müşterilerinizin sıkılmadan içeriklerinizi okumasını sağlamalısınız. Böylece tercih edilen bir internet sitesi olacağınızdan emin olabilirsiniz.

4- GÖRSEL SEÇİMİNE ÖZEN GÖSTERİN
SEO uyumlu yazıleriniz için bir diğer önemli özellik ise içerikle uyumlu resim kullanımıdır. Daha okumaya başlamadan müşteriniz konunuz ile ilgili bir tahmin ve kanaatye sahip olması gereklidir. Aynı zamanda iyi seçilmiş bir resimarama motorunun resimler kısmında yapılan aramalarda da görünür olmanızı ve müşterilerin size ulaşmasını sağlayacaktır.

5- YAZINIZI BÖLÜMLERE AYIRIN
SEO uyumlu makalelarda önemli bir diğer konu içeriğinizin derli toplu ve tertipli olmasıdır. Müşteriniz yazınize baktığında giriş gelişme ve sonucu rahatça ayırt edebilmelidir. Böylece ulaşmak istedikleri bilgiyi bulmaları basitleşir ve sayfanızdan ayrılmak yerine makalenızı okumaya devam ederler. Bunun yanısıra makalelarınızın eksikliksuz olmasına da özen göstermelisiniz. İmla hataları olan düzensiz bir yazıyi kimse ciddiye almaz. Sayfanızın düzeni müşterinize verdiğiniz değeri simgesidir. Özenli ve temiz bir yazıye sahip olmanız arama motorlarında yerinizi almanız için önemli bir detaydır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir